Втрати рф в Україні можуть вдесятеро перевищити втрати США у В'єтнамі

Вплив цих втрат на російську націю буде жахливим.

Вважається, що у війні з Україною  загинули десятки тисяч російських солдатів — ця цифра, як очікується, упродовж наступних десятиліть вплине на націю. Про це пише Newsweek.

Хоча точні цифри не підтверджені, вважається, що військові втрати Росії вже зараз удвічі перевищують кількість американських військовослужбовців, які загинули у В'єтнамі за 10 років.

В листопаді генерал армії Марк Міллі, голова Об'єднаного комітету начальників штабів США, заявив, що близько 100 000 російських солдатів були вбиті або поранені.

4 грудня Міністерство оборони України повідомило, що загальна кількість загиблих росіян сягнула 91,5 тисячі осіб. Того ж дня вашингтонський аналітичний центр Institute for the Study of War заявив, що лише у битві за Бахмут Росія втрачає близько 100 солдатів на день. Речник Східного угруповання військ України Сергій Череватий повідомив, що внаслідок поранень щодня помирають близько 50 бійців на додачу до такої ж кількості, які щодня гинуть у бою.

«Щодо кількості смертей та  їх впливу на Росію, одне порівняння — це вплив війни у В’єтнамі на Сполучені Штати», — розповів Newsweek Рональд Фрікер, професор статистики з Virginia Tech.

За його словами, у тому конфлікті загинуло трохи більше 58 000 військовослужбовців США, більшість із яких загинули упродовж приблизно десятиліття. Багато людей пам’ятають і на власному досвіді знають,  що та війна спричинила значні наслідки для суспільства.

«Звичайно, Росія у 2022 році зовсім не схожа на Сполучені Штати наприкінці 60-х і на початку 70-х років, але з повідомлень у новинах також зрозуміло, що ця війна не популярна серед ключових верств російського населення. Поєднайте це з рівнем втрат, який щонайменше вдвічі перевищує рівень втрат у В'єтнамі за вдесятеро меншу кількість часу, і я вважаю, що ми ще мусимо оцінити повний вплив війни на російське суспільство», — говорить Фрікер.

Нинішній конфлікт між Україною та Росією розпочався 24 лютого 2022 року, коли російська авіація завдала ударів по країні. За кілька місяців після цього російські війська захопили різні українські міста та регіони, та водночас зіткнулися із сильним військовим опором. Росія почала призов солдатів, змушуючи чоловіків воювати поза їх власним бажанням.

 

Повідомляється, що сотні росіян були затримані за порушення наказів своїх військових командирів, деякі були ув’язнені у підвалах на кілька днів, або змушені були в якості покарання рити окопи. 

Офіційна кількість загиблих у Росії становить трохи менше 6000. ООН заявила, що не вважає достовірними дані, оприлюднені сторонами, які беруть участь у конфлікті — Росією та Україною.

Але який справжній масштаб цих цифр і що це означає для Росії?

Людям важко зрозуміти великі числа. Що більше число, то важче його по-справжньому осягнути. 

Одне дослідження 2013 року показало, що коли учасників попросили розмістити числа відносно одне одного на числовій прямій, учасники поставили мільйон посередині між 1000 і мільярдом. Насправді один мільйон дорівнює 0,001 мільярда. Якщо один мільйон секунд — це приблизно 11 днів, то один мільярд секунд — це приблизно 30 років. Тому нам важко по-справжньому зрозуміти великі цифри та уявити масштаби сотень тисяч людських смертей.

 

 

Щоб краще зрозуміти масштаби 100 000 смертей і поранень, нам потрібна точка відліку, з якою можна її порівняти.

«Сто тисяч людей — це та сама кількість, яка відвідала Суперкубок 2022 року — офіційно ця цифра становила 103 тисячі, однак візуально вона майже така сама», — говорить професор Роберт Довер, кримінолог і соціолог з Університету Халл у Великобританії.

Ще один спосіб візуалізувати це — порівняти з іншими причинами смерті. Населення Росії становить приблизно 143,4 мільйона осіб, тобто ці 100 000 можливих смертей — це кожен 1430, або 70 загиблих на тисячу.

Це еквівалентно смертності від усіх респіраторних захворювань по всій країні.

За десятиліття конфлікту в Афганістані між 1979-89 роками загинуло близько 15 000 радянських солдатів.

«Сама ця кількість загиблих, як не дивно, не мала б значного впливу на населення Росії чи України, якщо б вона не була зосереджена на певній віковій групі. Наприклад, у Першій світовій війні більшість загиблих були молоді чоловіки, і це відбилося на демографічній. структурі майбутніх поколінь», — пояснює Мелані Ченнон, демограф і соціальний статистик з Університету Бата у Великобританії .

На початку конфлікту служити на війні дозволялося лише російським чоловікам у віці 18-40 років, а наприкінці травня 2022 року призвали і чоловіків старше 40 років .

Абсолютний вплив цих 100 000 смертей і поранень також буде набагато ширшим, ніж просто кількість людей, які втратили життя.

«У найближчому оточенні кожного з них є близько 10 осіб», — говорить Довер. — «Таким чином, кількість постраждалих може становити два мільйони. А двох мільйонів достатньо, щоб вплинути на психічне здоров’я, соціальну стабільність цілих міст і регіонів з обох сторін. Побічний вплив тривоги, горя та інших супутніх захворювань буде відчутний упродовж наступних 10-15 років, так само як і додаткові витрати на охорону здоров’я та соціальні витрати переміщених сімей».

Додаткова міграція як з України, так і з Росії також матиме довгострокові наслідки для їхніх суспільств. Згідно з даними ООН, близько 7,6 мільйона українців залишили свою країну після початку війни, а близько 1,6 мільйона були примусово депортовані зі своїх домівок після того, як російські війська захопили їхні території.

Крім того, сотні тисяч росіян залишають свою країну як на знак протесту, так і для того, щоб уникнути призову на військову службу. Багато хто втік до Казахстану, Сербії, Туреччини, Грузії та Фінляндії. Ця втрата людей може негативно вплинути на здоров’я населення, поставивши під загрозу роботу служби охорони здоров’я в Росії, що, у свою чергу, може швидко спричинити велику кількість смертей як поранених солдатів, так і звичайних громадян.

«Якою б великою не була реальна кількість загиблих і поранених у Росії в результаті неспровокованого вторгнення в Україну, десятки тисяч сімей страждають і сумують», — додає Рональд Суні, професор історії та політології Мічиганського університету.

За його словами, наслідки втрат послабили підтримку Путіна в суспільстві, однак організованої чи ефективної опозиції в Росії немає. Керівництво країни обізнане і про втрати, і про невдоволення. Кремль сподівався на коротку переможну війну; замість цього він отримав війну на виснаження, в якій росіяни почуваються геть кепсько.

Однак якщо втрати Росії продовжуватимуть зростати, громадська думка може змінитися.

«Росія програє, тому що якщо кількість жертв продовжить збільшуватись, зростатиме і невдоволення серед населення, більшатиме і закликів залишити Україну», — говорить Фрікер.

Росія насправді вже не здатна здійснювати військовий призов, адже значна кількість росіян не підтримують війну. Надалі ситуація лише погіршуватиметься,  втрати продовжуватимуть зростати, і лише збільшуватимуться, оскільки російські військові продовжують втрачати позиції.

«Аргумент»

07.12.2022